Tohumlar
+ Sebze Tohumları
+   Domates Tohumu
+   Biber Tohumu
+   Patlıcan Tohumu
+   Marul Tohumu
+   Lahana Tohumu
+   Bamya Tohumu
+   Salatalık Tohumu
+   Kabak Tohumu
+   Pırasa Tohumu
+   Soğan Tohumu
+   Mısır Tohumu
+   Ayçekirdeği
+   Kavun Tohumu
+   Karpuz Tohumu
+   Turp Tohumu
+   Havuç Tohumu
+   Pancar Tohumu
+   Fasulye Tohumu
+   Bezelye Tohumu
+   Barbunya Tohumu
+   Diğer Tohumlar
+ Tarla Bitkileri
+ Endüstri ve Yem Bitkileri
+ Süs Bitkileri
+ Çim Tohumları
+ İlaç ve Baharat Bitkileri
+ Fide
+ Fidan
+ Mantar Sporları
+ Embriyodan Üretim
Zirai İlaçlar
Gübreler
Halk Sağlığı
Plastik Pompa
Ekip Tarım / Ürünler / Zirai İlaçlar / SİM CAPTAN 50 WP < Geri Dön

ISLANABİLİR TOZ (WP)

 GRUBU  

  M4    

    FUNGUSİT(Mantar İlacı)     

%50 CAPTAN

Kullanıldığı Bitki ve Zararlılar

(*) Yaz uygulamasında kullanılır.
(**)Fidelik ilaçlamalarında verilen iki doz hastalık yoğunluğuna ve bitki vejetasyon süresine göre değişmektedir.

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:

Önce ilaçlama aletin deposu yarıya kadar su ile doldurulur.Gerekli miktarda yarı bir kapta az miktar su ile bulamaç haline getirilerek depoya konur.Aletin karıştırma aparatı çalıştırılarak kalan gerekli su miktarı depoya ilave edilir.

KULLANIM ŞEKLİ :

Koruyucu ve tedavi edici olarak günün erken saatlerinde veya akşam serinliğinde bitkilerin her tarafı iyice ıslanacak şekilde ilaçlanmalıdır.

Armutta kara leke: 1.ilaçlama çiçek gözleri kabardığında, 2. ilaçlama beyaz rozet döneminde,3.ilaçlama çiçek taç yaprakları %70-80 dökülünce,4 ve diğer ilaçlamalar hava şartları ve hastalığın setrine göre 8-10 gün ara ile yapılmalıdır.

Elma kara lekesi: 1. ilaçlama çiçek gözleri kabardığında, 2. ilaçlama pembe rozet döneminde (çiçekler ayrı, ayrı görülünce), 3. ilaçlama çiçek taç yaprakları %70-8- dökülünce, 4 ve diğer ilaçlamalar ekolojik koşulların hastalığın ilerlemesi için uygun olduğu durumlara göre 10 gün ara ile yapılır.

Erik cep hastalığı: 1. ilaçlama tomurcukların kabardığı dönemde, 2. ilaçlama çiçek taç yapraklarının % 80 döküldüğü dönemde yapılmalıdır.

Şeftali'de  Monilya: 1. ilaçlama çiçeklenme başlangıcında, (% 5-10 çiçekte), 2. ilaçlama çiçeklenmede(% 90-100 çiçekte)

Şeftali, Kayısı Yaprak Delen: 1. ilaçlama sonbaharda yaprak dökümünden hemen sonra, 2. ilaçlama baharda çiçek tomurcukları açılmadan önce, 3. ilaçlama meyvelerde kılıf sıyrılırken yapılmalıdır.

Turunçgillerde Kahverengi çürüklük: 1. ilaçlama sonbahar yağmurları başlamadan önce ekim ayında yapılır.Havalar yağışlı giderse 2. İlaçlama 1. ilaçlamadan 15 gün sonra yapılır.

Yeni Dünya Karaleke:1.ilaçlama sonbaharda çiçek tomurcukları kabarmadan önce,2.ilaçlama çiçek tomurcukları açılmadan ,3.ilaçlama çiçek taç yapraklarının dökülmesinden sonra,4.ve diğer ilaçlamalar 3.ilaçlamadan hasada 20 gün kalıncaya kadar 10 gün arayla yapılır.

Bağda Ölükol: 1. ilaçlama sürgünler 2-3 cm.,2. ilaçlama sürgünler 8-10 cm., 3.ilaçlama 25-30 cm.yi bulduğu devrede yapılmalıdır.

Bağ Mildiyösü: 1. ilaçlama sürgünler 25-30 cm. olunca, 2. ve daha sonraki ilaçlamalara hastalığın seyri ve meteorolojik koşullara bağlı olarak enfeksiyon için uygun koşullar mevcut ise 8-10 gün ara ile devam edilir.Enfeksiyon için uygun koşullar ortadan kalkınca ilaçlamaya son verilir.

Sebzelerde Kök çürüklüğü(Çökerten): Fidelikte hastalık görüldüğünde ilaçlamaya başlanır ve hastalık duruncaya kadar 2-3 kez bir hafta arayla ilaçlama yapılır.

Domates Mildiyösü: Çevrede domates yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin alt yüzünde beyaz kül gibi konidi örtüsünün görülmesi ile ilaçlamaya başlanır.

Domates Yaprak küfü: Yapraklarda ilk lekeler görüldüğünde ilaçlamaya başlanır.

Marul Midiyösü: Çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır, birer hafta arayla hasattan en az bir hafta öncesine kadar devam edilir.

Soğan Mildiyösü: Çevrede ilk hastalık görüldüğünde ilaçlamaya başlanır.

Sebzelerde Kurşuni küf: Çevrede hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde veya bitkiler çiçeklenme devresinde iken başlanır.

Karanfil Pası: Çelikler sıraya geçirilmeden önce ilaçlamaya başlanmalı ve 10'ar gün ara ile ilaçlamalar yapılmalıdır.

Patates Mildiyösü: Hastalığın her yıl görüldüğü alanlarda hastalık belirtileri görülmeden günlük ortalama sıcaklığın 160C veya en düşük sıcaklığın 100C yi bulması ile ilaçlamaya başlanır. Hastalığın her yıl görülmediği alanlarda ise çevrede yada tarlada ilk hastalık belirtisinin görülmesi beklenir,havaların kuru ve sıcak geçtiği çevrelerde 15 gün ara ile 2-3 uygulama, serin ve yağışlı bölgelerde birer hafta arayla 4-6 defa yapılmalıdır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Alkali karakterli ve yağlı ilaçlarla karıştırılmamalıdır.Karıştırmadan önce ön karışım yapılması tavsiye edilir.

UYARI : İlacı kullanmadan önce ambalajı üzerindeki etiket bilgilerini dikkatlice okuyunuz, tavsiyelere uyunuz. Yalnızca ambalaj etiketindeki bilgiler esas alınmalıdır.